AMD'nin Yeni Mobil İşlemcileri Ne Zaman?

AMD'nin uzun zamandır ismi duyulan ve dizüstü bilgisayar tarafına yeni bir soluk getirecek olan yeni işlemcilerine zaman geçecek? Son bir yıldır ismini sıklıkla duyduğumuz ve bir sonraki mobil işlemci mimarisini ifade yeni çekirdek isimleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Daha önceki yıllarda, şu an kullanılan Turion X2 Ultra işlemcilerinin sonraki neslini temsil eden Bulldozer çekirdeği görünüşe göre isim değiştirmiş durumda. Tarih 2011'e doğru ilerlerken AMD'den hangi mobil işlemci ve platformlar gelecek?
2009: Tigris - 2010: Danube

2009 yılında Tigris platformuyla işlemcileri yenileyecek olan AMD, Caspian (Hazar) kod adlı işlemcilerle gelecek. Şimdilik Puma platformunu yenileyecek olan Tigris, DDR2 bellek, 45 nanometre üretim süreci ve 128 bitlik bir kayar nokta işlem birimine sahip olacak. Danube kod adlı platform ise dört çekirdeğe kadar işlemcilere ve DDR3 belleklere destek veriyor olacak. Her iki platformda da AMD RS880M isimli DirectX 10.1 destekli kuzey köprüleri olacak.

Sabine: Kuzey Köprüsüne Elveda

2011 yılında çıkacak olan Sabine 32 nanometre işlem süreci kullanılarak üretilmiş ve üzerinde DirectX 11 desteği bulunan grafik işlemcisiyle sunulan bir işlemciyle gelecek. Burada sadece SB900 serisi bir güney köprüsü kullanılacak. AMD'nin bu vakte kadar mali tabloları sağlılı tutup iç gecikmeye kurban gitmemesi gerekiyor. aksi taktirde, 2011'de değil Sabine, Danube'yi bile zor görürüz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !